Descrierea postului: de ce este responsabil îngrijitorul unei școli

instagram viewer

Descrierea postului unui îngrijitor va fi întotdeauna ceva, în funcție de tipul de școală în care își găsește un loc de muncă rezultă diferit, există cerințe de bază și domenii generale de responsabilitate care se aplică tuturor Solicită îngrijitorul școlii.

Printre altele, îngrijitorul este responsabil pentru curățenia sălilor de clasă.
Printre altele, îngrijitorul este responsabil pentru curățenia sălilor de clasă. © Manfred_Jahreis / Pixelio

Conform fișei postului, îngrijitorul unei școli nu este responsabil doar pentru reparații

  • Conform fișei postului, îngrijitorul unei școli nu trebuie să facă toate reparațiile care apar într-o școală, să efectueze el însuși lucrarea; el este responsabil pentru monitorizarea activității desfășurate de companii externe și acceptarea finală a acestora Muncă. Chiar dacă aveți nevoie urgentă de instruire într-o meserie calificată ca o cerință de bază pentru angajarea ca portar de școală acest lucru nu trebuie să însemne că vi se încredințează în mod constant lucrări de întreținere, cu excepția unor reparații minore voi.
  • În calitate de îngrijitor al unei școli, sunteți a treia persoană din școală cu drepturi de casă. De îndată ce directorul și adjunctul său nu mai sunt în incinta școlii, tu ești Autorizat să emită instrucțiuni și poate oricui ar putea perturba operațiunile școlare, școala și sediul se referă.
  • Conform fișei generale a postului de îngrijitor al unei școli, vi se cere să faceți acest lucru, toți cei care situate în incinta școlii și în clădirea însăși, pentru a le cere să respecte regulile casei a pastra. Puteți determina persoanele în cauză să îndepărteze murdăria de pe terenul școlii și din clădirea școlii. Această putere nici măcar nu exclude facultatea.
  • După operațiuni regulate la școală, vă asigurați că personalul de curățenie are acces gratuit la clădire precum și sălile de clasă individuale, camerele comune și toaletele pentru a-și desfășura activitatea poate sa. Odată ce lucrările au fost finalizate, sunteți obligat să verificați dacă totul este în starea convenită contractual cu firma de curățenie.
  • Iarna este de datoria dumneavoastră să aveți grijă deosebită ca spațiile școlii să fie într-o stare sigură pentru intrarea tuturor. Aceasta înseamnă că trebuie să curățați curtea școlii de gheață și zăpadă iarna.
  • Câștiguri ca îngrijitor - merită să știți despre activitate și salariu

    Una dintre numeroasele profesii care se caracterizează prin versatilitate este cea a ...

Cum să faceți față unei zile normale de lucru ca manager de unitate în școală

  • Chiar înainte ca primii profesori sau elevi să intre în incinta școlii, faceți aranjamente pentru zona de intrare și pentru Camerele profesorilor sunt iluminate și ușile de intrare sunt deblocate, astfel încât profesorii se pregătesc în special în camera profesorilor cu mult înainte de începerea clasei. poate sa.
  • Din motive de siguranță, în multe școli, odată ce nimeni nu este în ele, îngrijitorul instituției de învățământ în cauză scoate sau scoate siguranțele. înclinat astfel încât să nu mai fie încăpere alimentată cu electricitate. Acest lucru trebuie acum inversat, astfel încât toate sălile de clasă să fie alimentate din nou cu energia necesară înainte de începerea lecțiilor.
  • În timpul lecției, în calitate de îngrijitor școlar responsabil, acum aveți timp lucrări regulate de întreținere în diverse zone, cum ar fi sistemul de încălzire, a executa. Acum aveți, de asemenea, timp să vă ocupați de munca administrativă, să solicitați orice instrumente sau echipamente care ar putea fi necesare, Obțineți prețuri pentru reparațiile viitoare și informați administrația școlii despre rezultatele cercetării dvs.
  • După terminarea școlii, aveți responsabilitatea zilnică de a vă asigura că școala și tot ce îi aparține Clădirile și încăperile într-o stare igienică perfectă din nou la începutul noii zile de curs este localizat. Sunteți autorizat să emiteți instrucțiuni companiilor sau angajații lor și ar trebui să intervină și în cazul în care există plângeri.
  • Există mai multe motive pentru inspecția zilnică a sălilor de clasă. În acest fel, verificați curățenia sălilor de clasă, închideți ferestrele deschise și, dacă este necesar, aveți grijă de lucruri Opriți termostatele de încălzire și evitați persoanele care altfel ar fi prinse în școală va fi.
  • Înclinarea comutatorului de siguranță și închiderea ultimelor intrări încheie ziua de lucru a îngrijitorului în școală - ceea ce nu înseamnă neapărat că niciuna Mai multe lucrări scrise ar putea fi în așteptare, deoarece păstrarea listelor de inventar al materialelor și instrumentelor de lucru face parte, de asemenea, din descrierea postului Îngrijitor.

Dacă această muncă nu pune probleme majore, veți îndeplini cerințele de bază pentru această profesie.

Cât de util găsiți acest articol?

click fraud protection