ΒΙΝΤΕΟ: Ο κανόνας εκτός έδρας γκολ του Champions League

instagram viewer

Έτσι λειτουργεί το Champions League

Στο Τσάμπιονς Λιγκ συναντιούνται οι καλύτερες ομάδες της προηγούμενης χρονιάς πρωταθλήματος των καλύτερων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων. Κάθε πρωτάθλημα έχει έναν συγκεκριμένο αριθμό προκριματικών θέσεων, ανάλογα με τη θέση του στην πενταετή κατάταξη της UEFA.

• Όπως ίσως γνωρίζετε, οι δύο πρώτες ομάδες σε κάθε όμιλο θα προκριθούν στα νοκ άουτ στάδια του Champions League.
  • Στη φάση των νοκ άουτ, οι δύο ομάδες σας παίζουν μεταξύ τους σε δύο παιχνίδια, με κάθε ομάδα να έχει ένα εντός έδρας.
  • Πρέπει να τηρήσεις τον κανόνα του εκτός έδρας γκολ. Τα γκολ που σημειώνονται σε ξένα γήπεδα αξίζουν περισσότερο με την ίδια διαφορά τερμάτων. Μπορείτε να μάθετε περισσότερα σχετικά με αυτό στην επόμενη ενότητα.

Ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ - τι είναι αυτό;

• Ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ ισχύει πάντα στο Champions League εάν οι δύο ομάδες σας έχουν πετύχει ακριβώς τον ίδιο αριθμό γκολ και στα δύο παιχνίδια.
  • Κανόνας εκτός έδρας στόχων στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο - έτσι τον εφαρμόζετε

Στο Europa League και το Champions League υπάρχει το λεγόμενο ...

• Ας υποθέσουμε ότι η ομάδα 1 κερδίζει το εντός έδρας παιχνίδι της με 2-0. Στο εκτός έδρας παιχνίδι όμως η ομάδα 1 ηττάται 3: 1. Η ομάδα 1 και η ομάδα 2 έχουν πετύχει από 3 γκολ, η διαφορά τερμάτων είναι 3: 3. Δεδομένου ότι η ομάδα 1 σημείωσε εκτός έδρας γκολ στο 3-1, η ομάδα 1 περνά στον επόμενο γύρο.
  • Μπορείτε ήδη να δείτε ότι είναι πολύ σημαντικό να σκοράρετε τουλάχιστον ένα γκολ στο ξένο γήπεδο. Για παράδειγμα, εάν χάσετε 2: 3 με τον αντίπαλό σας, τότε το 0: 1 στο γήπεδό σας δεν είναι αρκετό για τον αντίπαλό σας λόγω του κανόνα εκτός έδρας γκολ. Ακόμα και το 1: 2 δεν είναι αρκετό. Πρέπει να κερδίσει με τουλάχιστον δύο γκολ διαφορά ή 3: 4, κάτι που είναι μάλλον απίθανο.
  • Ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ οδήγησε συχνά στην τακτική μεμονωμένων ομάδων. Κάθε τόσο αυτό τραβούσε τα βλέμματα, γιατί ένα αμυντικό προπύργιο μπορεί να ξεπεραστεί με ένα τυχερό σουτ από απόσταση. Επομένως, πρέπει να παίζετε πάντα για να κερδίζετε, ακόμη και στο αντίπαλο στάδιο.
  • Εάν κανένας νικητής δεν μπορεί να καθοριστεί παρά τον κανόνα εκτός έδρας τερμάτων, τότε η τελευταία αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων πηγαίνει στην παράταση. Και οι δύο ομάδες έχουν δύο ευκαιρίες να πετύχουν ένα γκολ κάθε 15 λεπτά παιχνιδιού.
  • Εάν κανένας νικητής δεν έχει καθοριστεί παρά την παράταση, ο νικητής του παιχνιδιού θα καθοριστεί με πέναλτι.

Όπως μπορείτε να δείτε, ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ δεν είναι τόσο δύσκολο να κατανοηθεί. Στο επόμενο παιχνίδι Champions League, μπορείτε να ελέγξετε αν έχετε κατανοήσει τους κανόνες.

Πρόσθετος συγγραφέας: Daniela Huberts